Görög Gábor- Bögöte Kupa fogathajtó verseny
Sorozatunk 10. részében Görög Gáborral, a Bögöte Kupa, 3 napos fogathajtó verseny megálmodójával és kivitelezőjével beszélgetünk.
1. Honnan származik a lovak szeretete:
Szülői részről nem volt kötődésem a lovak felé, viszont 3 éves koromtól kezdve sokat jártunk ki nézőként versenyekre. Az egyik ilyen versenyen kaptam születésnapomra egy tombola szelvényt, amivel nyertünk egy 2 éves csődör csikót, aki a Szellő névre hallgatott. Így kerültünk bele a lovas világba.
Szellő az elején bértartásban volt, aztán mivel nem igen értettünk a lovakhoz és erősnek ítéltük, hogy csikót tartsunk, elcseréltük egy akkor 16 éves szürke kancára. Ő egy iskolaló volt, akit már hazahoztunk. Itthon lovagoltuk, foglalkoztunk vele. Kiderült, hogy vemhes, így ismét lett egy csikónk. Sajnos később öregsége miatt meg kellett válnunk a kancától, de a csikója megmaradt. Ekkor már kikörvonalazódott, hogy a fogathajtás lesz az én sportom, így kerestünk a csikónak egy párt. Ugyan ebből a két lóból nem lett kettes fogat, de elkezdtük őket bekocsizni, majd versenyezni is.
2. Hol tettél szert a tudásodra a fogatlovak kiképzése terén?
A legelején a kitapasztalás volt segítségünkre, hiszen mi magunk foglalkoztunk a lovakkal, mi kocsiztuk be őket. Később Bíró Ferenc lett az edzőm, Ő "C" kategóriáig készített fel. A következő időszakban, amikor már 3 napos versenyekre is neveztem Molnár Zsolt volt segítségemre, Ő edzett. Összegezve, javarészt a saját tapasztalatainkból tanultam, az edzői segítségeket pedig a versenyeken kamatoztattam.
3. Nem titok, hogy fogatlovak kiképzésével is foglalkozol. Mesélj erről!
Igen, lovak, csikók betanításával foglalkozom, emelett edzéseket is tartok, valamint lovak versenyfelkészítését is vállalom. A képzésre hozzám érkező lovak a családi háznál vannak elszállásolva, képzésük egy része itt is zajlik. A területet abszolút úgy alakítottuk ki, hogy erre alkalmas legyen. 11 ló elhelyezésére alkalmas az istálló, melyekhez karámrendszerek is tartoznak. A felkészítéshez kocsik, hintók szerszámok mind rendelkezésre állnak, ezekből próbáljuk mindig a legjobb kivitelezést választani.
4. Mióta versenyzel, milyen szinten?
2013-ban vettem részt először versenyen, akkor még csak versenyen kívül indultam. A rajtengedélyvizsgát rá egy évre, 2014-ben tettem le. 3 évig "C" kategóriában versenyeztem egyes fogattal. Az első 3 napos versenyem pedig 2018-ban volt. Nagy szerencsémre Jámbor Vilmos és Rozmán Ferenc segítségével sikerült kijutnom az EB-re, amit Kisbéren rendeztek, tehát bejutottam a keretbe. Attól kezdve már az Ifjúsági kategóriában versenyeztem. Idén, 2024-től már felnőtt kategóriában állok a Start mezőhöz.
5. Mi volt az eddigi legnagyobb megmérettetésed?
A legnagyobb megmérettetésem az első EB-m volt, ugye a 2018-ban Kisbéren megrendezett Korosztályos Európabajnokság. Arra még kis naívan, tudatlanul érkeztem, hozzáteszem azzal a lóval, ami itt született nálunk, akiről az elején meséltem. Azt az érzést szerintem nem tudja visszaadni más verseny. Bízok benne, hogy azért lesz rá példa, de az első az nagyon megmarad az emberben.
6. Honnan jött a Bögöte Kupa ötlete?
Igazság szerint a Bögöte Kupa egy hirtelen jött ötlet, hogy mi is rendezzünk egy 3 napos versenyt. Az ötletet Édesapám vetette fel, a verseny technikai és szervezési részletein pedig már én dolgoztam. A verseny szervezésében a helyi vállalkozók támogatása is sokat segített.
7. Mi a Bögöte Kupa célja?
Célja az utánpótlás támogatása, hogy egy picit nagyobb reflektorfényt kapjanak a fiatalok.
8. Mesélj nekünk a versenyről!
Az előkészületeket már legalább egy héttel előtte megkezdjük, hogy a pályák megfelelő állapotba kerüljenek. A mobilboxok felállítása, a tereprendezés, a kamionparkolókba a villany és a víz bekötése időigényes feladatok. Ilyenkor egy legalább 6-7 fős csapattal dolgozunk, család, barátok és a bögötei Önkormányzat együttműködésében.
Hétfőn ugye megérkeznek a versenyzők, és akkor hétfőn-kedden szoktunk tartani az Ifjúsági kategóriák számára egy edzőtábort.
Csütörtökön szokott lenni az állatorvosi kontroll, ami a "C" kategóriás 3 napos versenyeken nem megszokott, de mi ragaszkodunk hozzá, hogy az állatjólét szem előtt legyen tartva. Ennek fejében olyan állatorvosokat hívunk, akik meg is tudják állapítani, hogy azt adott ló alkalmas-e versenyzésre.
Kísérő programként csütörtök este szoktunk tartani egy ún. Paraszt Olimpiát a versenyzőknek, szervezőknek és a segítőknek. Ennek keretein belül olyan sorversenyeket, ügyességi feladatokat kell végrehajtani, amelyek a népi hagyományokhoz köthetőek.
Pénteki napon, azaz a tényleges első versenynapon lezajlik a díjhajtás, szombaton pedig a maratonhajtás. A maratonpályára 6 db akadály lett felépítve, ebből 5 kerítéses, fix akadály és 1 db vizes akadály, ahol egy patakba kell belehajtani. Próbáltuk megőrizni a maratonhajtás maraton jellegét, kisebb-nagyobb sikerrel.
Az első két napnak szombaton van az eredményhirdetése, ezután meg szoktunk hívni mindenkit egy közös vacsorára.
Vasárnap lezajlik az utolsó verseny, az akadályhajtás. Ennek értelemszerűen utána van az eredményhirdetése, majd megtartjuk a bajnokavatást.