Little Red Margaret

2023.08.19

EquiMemo Blogsorozat 2. rész

Sorozatunk 2. részében a Little Red Margaret művésze vezet be minket munkássága rejtelmeibe.

1. MESÉLJ MAGADRÓL! MILYEN VÉGZETTSÉGEID VANNAK? 

Az állatok és a rajzolás szeretete már egészen kiskorom óta jelen van az életemben. 2 éves koromban felvettem a ceruzát és azóta sem tettem le. Édesanyám végig támogatott a rajzolásban, a fejlődésben. Sokat rajzoltunk közösen, 9 éves koromban beíratott rajzszakköre.Tanulmányaimat az Avasi Gimnáziumban folytattam, speciális rajz tagozaton Miskolcon. 2014- től 2017- ig Szombathelyen az ELTE Savaria Egyetemi Központ grafikus- festő szakára jártam. A tanulást a diploma megszerzése után sem hagytam abba, mindig igyekszem az idősebb kollégáktól is tanulni. Hivatalosan grafikus- festőként 18 éves korom óta dolgozom. A magyar mellett német és angol nyelven is beszélek. Oroszul is tanultam, arra sajnos már csak alapfokon emlékszem, mert keveset használom.A lovak iránti szeretetem már kiskoromra visszavezethető. 6 éves voltam, amikor a családommal Ópusztaszerre látogattunk és megnéztük a Feszty- körképet. Onnantól kezdve napokig csak lovakat rajzoltam. Lóval való találkozásnak mindig örülök, csodálatos állatok.

2. VAN SAJÁT LOVAD?

Saját lovam nincs, hivatásom mellett időm sem lenne rá. 

3. MIÓTA FOGLALKOZOL EZZEL? MILYEN ESZKÖZÖKKEL, TECHNIKÁKKAL DOLGOZOL?

3 technikával dolgozom: grafit ceruza, pasztell+ akvarellceruza (vegyes technika) és az olajfesték. Leggyakoribb rendelés típus egyébként az A/4-es pasztell- akvarell.

4. HOGY KÉSZÜL EL EGY-EGY LÓPORTRÉ?

Napi 8 órát dolgozom, így például egy színes A/4-es lóportré kb 2-3 nap alatt van kész. Minden munkára rá van számolva egy 1-2 hét, ami egészen egyszerűen azért van, mert bármi történik, tudom, hogy a képnek akkor is el kell készülnie. A portrék fénykép alapján készülnek, ezek a képek akkor a legjobbak, akkor van velük a legkönnyebb dolgom, ha élesek, hiszen egy éles képről sokkal egyszerűbb egy részletesen kidolgozott rajzot készítenem. 

5. MELYIK AZ A LÓSZÍN, AMELYET A LEGNEHEZEBB ELKÉSZÍTENI? 

Elkészítés szempontjából a legbonyolultabb lószín a fekete. Tömíteni kell nagyon a ceruzát, sok rétegben kell felvinni a munkaterületre. Több fekete réteg, utána szürkével, kékkel, lilával a fényeket kidolgozni, majd ismét a fekete réteget felvinni rá. Ezután még fehér színnel lehet rádolgozni, ettől tűnik pl. a ló szőre olyan bársonyosak, fényesnek.Meglepő módon a legkönnyebben elkészíthető lószín a szürke, a palominó és a fakó.

6. MELYIKET NEHEZEBB MEGRAJZOLNI EGY LÓPORTRÉ ESETÉBEN: EGÉSZ ALAKOS LÓ PORTRÉ VAGY LÓFEJ PORTRÉ?

Egy egész alakos ló portré megrajzolása csak abból a szempontból nehezebb, hogy a lónak az ereit, legkisebb ráncait, izomzatát sokkal kisebb helyen lehet megrajzolni. Míg egy A/4-es papíron/vásznon egy egész alakos lóportré esetében a ló feje kb 6 cm, addig egy lófej portré esetében pedig gyakorlatilag kitölti az egész munkafelületet. Nagyobb munkaterületen egyértelműen egyszerűbb részletesebb munkát végezni. 

7. MILYEN TECHNIKÁVAL DOLGOZOD KI AZT A SOK KIS SZŐRSZÁLAT?

Nincs minden egyes kis szőrszál kidolgozva az adott területen, mert ha minden szál meg lenne rajzolva, akkor túlrajzolnád a képet. Tudni kell, hogy mennyi szőrszál kell, hogy elég legyen és a fényeket kell inkább ráhúzni. Sziluettet csak támpontként használok.

8. KELLETT MÁR HÍRES LOVAT/ LÓ- LOVAS PÁROST MEGALKOTNOD?

Készítettem már rajzot híres lovasról is és lóról is. Ezekre büszke is vagyok, hogy engem választottak. Ugyan a megrendelőket ez alapján nem választom külön. Minden megrendelőm egyenértékű, hiszen mindenkire egy elismerésként tekintek, hiszen engem választottak. 

9. MELYIK A KEDVENC LOVAS MŰVED, AMIT MÁS ALKOTOTT ÉS AMIT TE? MIÉRT?

Más által alkotott kedvencem a Benczúr Gyula- Buda visszafoglalása. Zseniális! Technikailag, ez a ló ábrázolás.. brutális! Szerintem ilyet senki más nem tudott a történelemben! Az általam készített képek közül pedig az "Április elején" című mű áll legközelebb a szívemhez. A képen egy ló és egy póniló látható. Lovakkal tudom kifejezni leginkább az érzéseimet, és ez a kép egy számomra fontos pillanatot örökít meg. 2020- ban festettem, ez egy 50x70-es olajfestmény, vásznon.

10. TE VAGY A HÓKAVÖLGY KÉPREGÉNY MEGÁLMODÓJA. MESÉLJ ERRŐL KICSIT!

Mindegyik epizód 108 oldalas, kizárólag pónik és lovak szerepelnek bennük. Én írom, rajzolom és adom ki. Sok olyan gyermekről hallottam, akik nem szeretnek olvasni, de ezt jó szívvel veszik a kezükbe. Olyan gyermek is van, akinek nehézségei vannak az olvasással és Szofiékkal (Szofi a sárgatarka pónilány) jött bele. A képregény ugyan gyerekeknek szól, de nem egy habosbabos történetet kell elképzelni. Sokkal inkább életszagú. 

11. MEGTEKINTHETŐK A MŰVEID ÉLŐBEN IS?

A Vándorfény Galériában, a Tájkép Galériában és a Kék Hold Galériában is vannak megtekinthető műveim. Ezek közül a Vándorfény Galéria szinte folyamatosan szervez vándorkiállításokat is, így több művem is eljut az ország több pontjára.Egyéni kiállításaim is vannak, az éppen aktuálisakat mindig közzéteszem az oldalaimon. A megnyitón találkozhatnak velem az érdeklődők, ilyenkor van lehetőség Hókavölgy képregény dedikálásra is.

12. MI A LEGNAGYOBB ELISMERÉS (KIÁLLÍTÁS, EMLÉKIRAT STB) AMIT LOVAS MUNKŰÁDÉRT KAPTÁL? MESÉLJ ERRŐL!

A legnagyobb elismerés az, hogy némelyik gyerek azért olvas, mert a Hókavölgy képregényemet megvették neki és hajlandó elolvasni, annak ellenére hogy nem szeret olvasni. Emellett büszke vagyok arra is, hogy határainkon kívűlre is eljutottak a műveim. Így például voltak kiállított műveim a párizsi Louvre- ba, Rimaszombaton, valamint Bécsben is két alkalommal. 2022-ben Ibizára került ki egy munkám állandó kiállításra.