My Happy Horse Therapy

2023.10.04

Sorozatunk 4. részében Vígh Annamária, a My Happy Horse Therapy fizioterapeutája enged betekintést nyerni munkásságába. 

1. Mesélj Magadról! Milyen végzettségeid vannak? Hol tanultál? Van saját lovad?

Vigh Annamária vagyok, de mindenki csak Panninak hív. Közgazdász diplomám van, beszélek két idegen nyelvet, amivel gazdasági területen dolgoztam/ dolgozom az utóbbi években project managerként. Emellett kezdtem el a lovakhoz is kapcsolódó terápiás képzést, ami nem más, mint állat fizioterápia és ló oszteopátia. Lovas képesítéseimet Németországban szereztem az Akademie für Tierheilkunde nevű iskolában. Gyerekkorom óta lovagolok, saját lovam viszont csak fiatal felnőttként lett. Jelenleg két fiatal heréltünk van párommal.

2. Miért pont Németországban végezted el ezeket a képzéseket?

Magyarországon ilyen komplexitású, lovakkal foglalkozó képzés nincs, a német nyelv pedig adott volt, mivel a munkám során napi szinten beszélem. A képzés 2 és fél éves volt. A fizioterápia másfél év, az erre épülő oszteopátia pedig egy év.

3. Honnan jött az ötlet, hogy ilyen módon szeretnél lovakkal foglalkozni?

Saját lovainkhoz hívtunk lócsontkovácsot, Arany Millát, aki korábban sokat dolgozott Magyarországon. Nagyon tetszett az, amit a lovainkon éreztem a kezelések után. Azt tapasztaltam, hogy ez működik és használ nekik. Millával beszélgetve felmerült bennem, hogy szívesen foglalkoznék ilyen módon lovakkal, így hát férjemmel egyeztetve belevágtam.

4. Milyen szolgáltatások érhetők el Nálad? Mesélj kicsit róluk!

A kezeléseket a fizioterápia és az oszteopátia mixéből állítom össze, attól függően, hogy az adott lónak mire van szüksége. Fontos, hogy a tulajdonos mit mesél el (előzmények, ismert betegségek, eltérések), és hogy én milyen problémákat látok, érzek a lovon. Első körben egy teljes masszázst kap a ló és csak utána kezdek el foglalkozni a csigolyákkal, az izületekkel, majd lenyújtom őket. Ez lovanként 1,5 - 2 órás foglalkozást jelent, amibe szükség szerint építem bele az oszteopátiás (csontkovács) technikákat.

Vannak eszközeim is, amiket használok, ilyen például a terápiás lézer, terápiás ultrahang, aktív pulzáló mágneses matrac és kamásli, elektro- akupunktúra/akupresszúra és kineziológiai tapasz. Ödémák, duzzanatok felszívódását nyirokmasszázzsal tudom támogatni.

Végzek még kranioszakrális terápiát is, amikor is a koponyacsontok - agyhártya - gerinchártya - keresztcsont rendszerével és az ezen belüli áramlás helyreállításával foglalkozom. Itt is lehetnek megfeszülések, ezek elsősorban viselkedési problémákban, túlzott idegességben, fejrázásban, vagy túlérzékenységben nyilvánulnak meg. 

5. Miben segítenek a fent említett szolgáltatások a lovaknak? Sérülések kezelésére is alkalmasak? Ha igen, milyen sérülésekre ajánlott? Hány %-kal nőhet az optimális gyógyulás esélye?

A megelőzéstől a már kialakult problémák kezeléséig bárhol bevethető. Ha időben elkapunk egy problémát, nagyobb eséllyel ki tudom kezelni és vissza tudom fordítani a folyamatot. Ilyen például a hátfájdalom, ami többek között rosszul illeszkedő nyeregtől, helytelen nyergeléstől vagy mozgásbeli túlterheléstől is kialakulhat. Olyan esetekben, amikor már kialakult egy visszafordíthatatlan deformáció, pl. artrózis, ott a fájdalom csökkentésében, a mozgástartomány növelésében és a további romlás mérséklésében tudok segíteni. Ínsérülések regenerálásában is nagy segítséget nyújthatnak ezek a kezelések, akár a gyógyulási időt is lerövidíthetik.

Az, hogy hány százalékkal nőhet az optimális gyógyulás esélye nehezen meghatározható, de az esetek kb. 80 %-ában tudok segíteni már egy kezeléssel is az adott problémán. Természetesen sok esetben ez csak állatorvossal, kováccsal, táplálkozási tanácsadóval, vagy nyeregillesztővel együttműködve lehetséges.

6. Milyen gyakran érdemes a kezeléseket kérni hobbi, illetve sportlovaknál? 

Alapvetően lova válogatja, de függ a terhelés mértékétől, gyakoriságától illetve balesetekre való hajlamától is. Iránymutatásnak ajánlom az évenkénti kezeléseket, azon belül pedig akkor, ha a tulajdonos úgy érzi, hogy valami rossz irányba változott a lovon. Sportlovaknál optimális a versenyszezon elején és a végén kezelést végezni, de ott is nagyban függ a ló - lovas párostól.

7. Kezelések után van bármilyen feladata a tulajdonosnak?

Első és legfontosabb dolga a tulajdonosnak, hogy hagyjon pihenőt a lónak a kezelés után, ami minimum a következő napot jelenti. Ha hátfájós a ló, akkor akár 3-5 nap pihenőt is szoktam javasolni. Erre legmegfelelőbb a karámos vagy legelős pihenés, ahol a ló annyit tud mozogni, amennyi neki jól esik. A probléma típusától függően van amikor azt kérem, hogy munkába visszavétel előtt földről dolgozzanak és csak utána üljenek fel, illetve először csak síkmunka legyen és csak utána ugróedzés.  A fokozatosság elvét itt is be kell tartani.

Vannak házi feladatok is. Bizonyos lovaknál szükség lehet még pár hétig nyújtásokra, bizonyos területek hűtésére/ melegítésére vagy mozgásgyakorlatokra. Kezelések után előfordulhat, hogy a ló mozgása pár napig darabosabb, merevebb lesz, egy erősebb izomláz is kialakulhat. Ez megint lótól függ, hogy milyen mértékű, van aki utána vidáman ugrándozik a karámban.

8. Mi volt a legdurvább kezelni kívánt jelenség, amit ki tudtál kúrálni?

Kezeltem egy komoly vállsántasággal rendelkező lovat, akit állatorvos szteroidozott, de nem javult tőle. Az állatorvos szerint a lovat nyugdíjazni kellett volna. Kapott kezelést, átbeszéltük a fokozatos mozgatási stratégiát, a gazdi vett neki gyógynövényeket, gumipatkót és kitartóan dolgozott a lóval a megbeszéltek szerint. Sikerült a lovat olyan szintre hozni, hogy egy kis csámpásságon kívül semmi nem maradt vissza, tiszta lett a járása.

Volt egy olyan eset is, ahol a paci rendszeresen leszórta magáról a lovasát, bakolt össze-vissza, neki rettenetesen fájt a háta. A kezelés hatására a hátfájdalom megszűnt és a ló problémamentes lett, természetesen úgy, hogy egy jól illeszkedő nyereg került a hátára.

Olyan lovat is kezeltem, akinek egy éven belül kétszer is sikerült 30%-os ínszalagszakadást produkálni, ugyanazon helyen. Nála egy 10 alkalmas, intenzív lézer- és ultrahang kezelést csináltunk végig. Ennek a lónak lassan két éve semmi baja nincs az ínszalagjával.

Tudtam segíteni patella fixációs, kakaslépéses vagy akár elbillent medencéjű lovak problémáján is.

9. Milyen eszközökkel dolgozol a kezeden kívül?

Használok masszírozó kanalat, ezzel lényegében tehermentesítem az ujjaimat és erőteljesebben tudom átmasszírozni azt a nagy izomtömeget, ami egy lovon van. Ezen felül terápiás lézer, ultrahang, pulzáló mágneses matrac, elektro-akupunktúrás készülék, kineziológia tapasz, amivel dolgozom.

10. Vemhes kancák és csikók kezelése is lehetséges ilyen módon? Nem árt a csikók fejlődő csontozatának és a vemhes kancák változó testének?

Bizonyos kezelések természetesen használhatók mindkét esetben, de például vemhes kancán pulzáló mágnest nem használok, egész egyszerűen azért, mert nincs elég rendelkezésre álló információ arról, hogy milyen hatása lehet a magzatra. Vemhes kancákat célszerű az utolsó trimeszter előtt kezelni, utána már nem javasolt őket nagyon bolygatni. Amennyiben mégis szükség van rá, bizonyos dolgokat nem csinálok meg velük, például nem kérem, hogy megfeszítsék a hasizmukat, nem csinálom meg a teljes gerinctornát, nehogy idő előtt beinduljon az ellés.

Csikóknál bizonyos lábállási problémákra kifejezetten hasznos lehet egy kezelés, mert az izomzat, csontozat, és sok izület még nincs teljesen kifejlődve, így sokkal könnyebben lehet korrigálni az eltéréseket. Egy belovaglás előtt álló csikónak is segíthet a kezelés, hiszen egy sokkal ruganyosabb, puhább lovat kapunk, így ezt nagyon javaslom.

11. Hobbi lovaknak milyen oknál fogva ajánlod a kezeléseket?

A hobbi ló is ugyanolyan hülyeségekre képes, mint egy versenyló. Mindegyik önsorsrontó, de ezt nem kell bemutatnom annak, aki tartott már lovat. Emellett hobbi lovaknál közre játszhat az is, ha a lovas nem olyan tapasztalt, keveset ül lovon, túl merev vagy nem a megfelelő szerszámokat használja, stb. Ezzel azt akarom mondani, hogy egy jól lovagló lovas - akár versenyző, akár hobbista - kevesebb problémát okoz a lovának, pusztán azzal, hogy képes helyesen ülni a lovon. 

12. Lehet látni bizonyos szolgáltatóknál, hogy kalapáccsal, esetleg már-már bizarr módon folyik a kezelés? Mi a véleményed erről? 

Németországban egyáltalán nem tanítottak és nem is láttunk ilyen jellegű módszert. Az oszteopátia egyik alapelve, hogy a gyengéd behatásoktól haladunk az erősebbek felé, amennyiben az feltétlenül szükséges. Itthon tudom, hogy több csontkovács is használ gumikalapácsot, aminek a hatásosságát nem vitatom, de én a finomabb módszereket részesítem előnyben. Innentől kezdve mindenki azt választja, ami neki szimpatikusabb.

13. Patahenger- szindrómára is hatásosak lehetnek a kezelések?

Voltam patahenger szindrómás lónál is. Ennél a betegségnél sajnos egy alkalommal világot megváltani nem lehet, de a rendszeres kezelés segíthet. Ilyen problémánál az akupunktúra és a lézerterápia lehet segítség, jó kiegészítése az állatorvosi kezelésnek. Gyógypatkolással megtoldva akár tünetmentessé is válhat a ló. Patahenger szindrómánál egyébként az is sokat számít, hogy milyen munkában van használva a ló, mert a túlzott terhelés, a futószáras munka és a szűk hajlítások nem tesznek jót neki.